1982 ' DEN BUGÜNE
Anasayfa

Deterjan Nedir? Ne İşe Yarar?

Petro - Kimya ürünlerinden elde edilen, temizleme ve arıtma gibi işlemlerde kullanılan, toz, sıvı ya da krem şeklinde olabilen kimyasal maddelere deterjan adı verilir. Deterjan, kir sökücü anlamına gelmektedir ve sabun dışındaki temizliyicilerin tümü deterjan sınıfına girmektedir.

Deterjanların yoğun bir şekilde kullanımına II. Dünya Savaşı sıralarında başlanılmıştır. Fakat deterjan temizlik amacıyla değil, sabun yapımında kullanılan yağlar, askeri araç ve silahları yağlamak amacıyla kullanılmıştır. Deterjan, sabun gibi kirleri, yağ lekelerini sökerek bunların suda asılı durumda kalmalarını sağlamaktadır. Deterjan sabunun yaptığı her işi yapabilse de sabun birçok kullanım alanında deterjanın yerini alamamaktadır.
 
Deterjan, suyun yüzey gerilimini azaltarak temizlenecek nesneye nüfuz eder. Böylelikle kirler ve yağlar oldukları yerlerden çıkar ve tekrar kirlerin nesneye yapışmasını önler. Deterjanın en önemli özelliklerinden biri de köpüklenmedir. Deterjanlar sert ve soğuk sularda bile kolayca köpürebilen bir yapıya sahiptir.